Jak skonfigurować ustawienia CRON w NetMailerze?

Powrót do strony głównej

Ustawienia CRON

Aby skonfigurować ustawienia CRON w netmailerze potrzebne będzie kilka informacji:

  • godzinny limit wysyłek narzucony przez hosting (parametry kilku hostingów można znaleźć w tym porównaniu)
  • jak często uruchamiany jest na serwerze plik cron-dispatch.php (np. na home.pl będzie to prawdopodobnie co 5 minut, w firmie niebieski.net 1 minuta itp)

UWAGA! Z uwagi na ograniczenia jakie narzuca portal onet.pl, jeden adres IP (w domyśle jedna instalacja NetMailer’a) nie może wysłać więcej niż 200 wiadomości na godzinę do kont w domenie onet.pl (poczta.onet.pl, op.pl itp)

Dla przykładowych obliczeń przyjmijmy że nasz hosting nie narzuca ograniczeń wysyłek, ale chcemy efektywnie wysyłać wiadomości i 10% naszej bazy adresów stanowią adresy z domeny onet.pl. W takiej sytuacji naszym godzinnym limitem będzie 2000 wiadomości (ilość ta wynika z proporcji – 200 wiadomości na godzinę to średnio 10% limitu, czyli limit to 200/10% = 2000 wiadomości). Jeśli hosting z którego korzystamy narzuca dodatkowe limity wiadomości, należy brać pod uwagę ten niższy z limitów!

Przyjmijmy też że posiadamy hosting w firmie Niebieski.net i crony uruchamiane są co minutę.

W zakładce zarządzanie -> ustawienia -> CRON są dwa parametry które powinniśmy skonfigurować: ilość wiadomości oraz jednostka czasu.

Jednostka czasu mówi systemowi jak często uruchamiane są pliki CRON. W naszym przypadku jest to co minutę, czyli 60 sekund. Żeby zachować bezpieczny margines błędu i zapewnić optymalne tempo wysyłki, odejmujemy od tej liczby kilka sekund otrzymując w naszym przypadku np. 55 sekund.

Ilość wiadomości to liczba wiadomości, jaką system powinien wysyłać maksymalnie podczas jednego uruchomienia mechanizmu, czyli w czasie jednostki czasu. W naszym wypadku obliczyliśmy że godzinny limit to 2000 wiadomości. W czasie godziny nasz CRON uruchomi się 60 razy (1 godzina/czas pomiędzy uruchomieniem CRON’a (u nas 1 minuta) = 60), dzielimy więc limit godzinny przez otrzymany wynik i uzyskujemy 2000/60 = 33,33(…), w przybliżeniu 33 wiadomości. W opisanej sytuacji nasze ustawienia CRON w NetMailerze powinny wyglądać następująco:

Należy mieć na uwadze, że ustawienia te będą miały wpływ na tempo wysyłki mailingów! Jak łatwo obliczyć, przy liście 10 000 odbiorców i limicie godzinnym 2000 wiadomości, wysyłka będzie trwała 5 godzin. Pomimo tego, że technicznie jest możliwe wysłanie tych wiadomości szybciej, takie ustawienia zapewnią najwyższą dostarczalność wysyłanych wiadomości.